Benefit Přihlášení pro nájemce
AKTUALITY A AKCE

Kam vyrazit

Nejbližší okolí

Ačkoliv při pobytu na chalupě budete obklopení nádhernou přírodou, k nejbližší civilizaci to máte, coby kamenem dohodil.

Pouhých 250 m od chalupy najdete restauraci a poštovní schránku.
V okruhu 3 km narazíte na další restauraci, lékárnu a větší nákupní středisko.
Pokud by se, nedej bože, někomu z vás stal vážnější úraz, 4 km od chalupy je k dispozici zdravotnické středisko.
Dvakrát denně do vesnice jezdí autobus, železniční stanice je vzdálená 1 km. Kdykoliv si můžete zavolat Taxislužbu Beran.
Vzali jste si na dovolenou málo hotovosti? Nevadí – 3,5 km od chalupy je bankomat České spořitelny.

Autem


do 20 km


do 40 km


do 60 km


nad 60 km

Na kole

Pěšky

Opevnění

Lyže

Koupání

Na jídlo

Kontakty

  • Cykloservis Jiráska - Králíky [10 km] 602 164 711
  • Taxi - Liepold 603 302 520
  • Taxi - Kárník  728 462 203
  • Taxi - Beran [www.taxiberan.cz]
  • Prohlídky bunkru K5 - pan Vlosinský 775 301 233
  • Bowling Králíky 720 269 840
  • půjčovna lodí Šumperk [www.tydra.cz - 30 km]
  • Keramická dílna Habartovi 773 206 793 [ 200 m]

O kraji

Vydejte se na Králíky
Drsný, ale malebný kraj, který ocení každý milovník přírody. Ano, takové je okolí městečka Králíky na severovýchodě Čech. Tuhle oblast by si rozhodně neměli nechat ujít v zimě lyžaři a na jaře vyznavači pěších nebo cyklistických túr. Povíme vám proč!

Králíky, nebo Králíci? 
Každého na první pohled jistě zaujme název města, se kterým samozřejmě souvisí i jméno nedaleké hory Králický Sněžník. Rozhodně nemá nic společného s králíky domácími, za původem pojmenování musíme kousek do historie. První věrohodná zmínka o zdejším kraji pochází z roku 1367. Je to zápis dochovaný v zemských deskách, kterými císař Karel IV. daroval hrad Žampach a k němu patřící »Hory Králické« (Montana in Greylichs) Čeňkovi z Potštejna. Grey je v angličtině šedý, lichen pak lišejník (podobně je to v němčině, kde je šedý grau a Der Lichen lišej - za okupace se Králíky jmenovaly Grulich). Můžeme se tedy domnívat, že jméno je odvozeno právě z těchto dvou slov. Buď, jak buď, město samotné vzniklo v 16. století a o jeho rozmach se postaral Zdeněk z Valdštejna, který nechal vybudovat zdejší náměstí a faru.

Krásná pouť
Dominantou kraje je však klášter, který stojí na blízké Hoře Matky Boží. Postavit ho nechal kralický rodák, biskup Tobiáš Jan Becker v letech 1696 až 1710 jako významné poutní místo. Monumentální komplex je vidět z širokého okolí a doslova láká k návštěvě. Kostel je přístupný celoročně, klášter v létě a v zimě po předchozí domluvě. Dostanete se sem autem, ale mnohem romantičtější, i když trochu náročnější je procházka z Králík po křížové cestě, která vede památnou alejí s osmi kapličkami. Stojí to ale zato, od kláštera je nádherný výhled.

  Pěšky, nebo na kole?
Králicko je ideální pro všechny, kdo mají rádi aktivní dovolenou v podobě pěší nebo cykloturistiky. Kdo se nebojí šlapat, může se vydat třeba na již zmiňovaný Králický Sněžník. Cestou na nejvyšší vrchol Pardubického kraje (měří 1424 metrů) narazíte na pramen Moravy či na zbytky bývalé rozhledny zbořené na počátku 70. let minulého století. Z vrcholu je pak jedinečný výhled na Hrubý Jeseník, Orlické hory i Kladskou kotlinu v Polsku. Dalším tipem na výlet může být třeba Suchý vrch s rozhlednou, kaple svaté Trojice na úpatí vrchu Jeřáb či cesta k pramenům Tiché Orlice.

Možná ještě s lyžemi
Zdejší kraj je také proslulý tím, že se zde poměrně dlouho drží sníh. Je tedy docela dobře možné, že se tam právě teď lyžuje. Užijí si tu jak běžkaři, tak milovníci sjezdů. Asi nejlepší lyžování je v Dolní Moravě, obci, která se nachází asi 9 kilometrů od Králík (možno využít skibus). Jsou tu dva lyžařské areály - Ski centrum pro náročnější lyžaře a Větrný vrch, který ocení ti méně zdatní a především snowboardisté, pro které tu je připraven super park. Když jsou dobré sněhové podmínky, skvěle se lyžuje také v Čenkovicích, v Mladkově či v Červené Vodě na Šanově.

 
Odkazy:
www.kraliky.eu
www.kraliky-klaster.cz

Autor: Alena Smíšková